Nowości na blogu

stare drewno

Posted Wrzesień 3, 2019Comments are off | Uncategorized

Jak uzyskać efekt starego drewna, który jest niezwykle stylowy i modny?

Kiedyś meble stare i mocno zużyte najczęściej trafiały na śmietnik – stanowiły jedynie prawdziwy okaz dla koneserów, którym szczególnie przypadały do gustu. Jednak obecnie meble stylizowane na stare stają się coraz bardziej popularne. Niektóre firmy nawet specjalnie tworzą modele w stylu vintage, ich cena jednak może przewyższać możliwości finansowe większości z nas. Dlatego, jeśli podoba nam się taki wygląd mebli, możemy sami tego dokonać, niezależnie od tego czy przerobimy kupione niedawno meble czy te, których używaliśmy dotychczas. Można to osiągnąć w kilku nieskomplikowanych krokach na każdym gatunku drewna. Zatem jak uzyskać efekt starego drewna, który jest zarówno modny, jak i klasyczny i ponadczasowy?

Przygotowania do przerobienia swoich mebli na styl vintage

Aby osiągnąć na swoich meblach efekt postarzanego drewna, należy się najpierw dobrze do tego przygotować. Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby nadać naszym meblom wyglądu w stylu vintage. Do najmniej skomplikowanych i pracochłonnych należy przecieranie ich powierzchni papierem ściernym gruboziarnistym. Należy wtedy mocno przyciskać materiał do podłoża i wykonywać dość intensywne ruchy. W ten sposób odsłonimy surowe drewno, z wyraźnymi przetarciami, które są esencją stylu vintage. Powłoka lakiernicza będzie również mniej jednolita i idealna, co da wspaniały efekt. Jeśli chcemy, możemy wykonać ten zabieg na całej powierzchni mebla, jednak bardziej oryginalne będzie, gdy zrobimy to jedynie na jej fragmentach. Jest to zdecydowanie najlepsza metoda, odpowiadająca na pytanie jak uzyskać efekt starego drewna.
Jeśli już uzyskamy gotowy efekt, który będzie nas satysfakcjonował, następnym krokiem będzie jeszcze wygładzenie powierzchni papierem ściernym drobnoziarnistym. Później pozostaje już tylko oczyszczenie mebla z pyłu oraz pomalowanie go przezroczystą warstwą lakieru, który utrwali efekt i ochroni jego powierzchnię przed zbyt szybkim niszczeniem.

Szczotkowanie, czyli jak uzyskać efekt starego drewna

Kolejnym, równie skutecznym sposobem postarzania drewna jest jego szczotkowanie. Najpierw należy zlikwidować wszystkie wierzchnie warstwy, takie jak farby, lakiery i lakierobejce poprzez szlifowanie powierzchni mebla papierem gruboziarnistym, a następnie jej wygładzenie za pomocą papieru drobnoziarnistego. Kolejnym krokiem będzie celowe „uszkodzenie” wierzchnich warstw drewna z użyciem drucianek szczotki, która pozostawi po sobie nieregularne rysy i wyżłobienia. Należy pamiętać później o wyczyszczeniu mebla z pyłu poprzez szczotkowanie jego powierzchni szczotką z włosia lub wełny stalowej. Potem pozostaje już tylko polakierować lub pomalować mebel w celu zabezpieczenia go i nadania mu preferowanego przez nas koloru.
Warto również pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym będziemy wykonywali cały zabieg. W przeciwnym wypadku możemy niechcący uszkodzić inne meble, których nie chcemy poddawać procesowi postarzania, a także przenieść pył i wiórki drewna do innych pomieszczeń, co tylko wydłuży sprzątanie.

Ta instrukcja nie wystarczyła? Przeczytaj więcej na: https://polanomeble.pl/jmsblog/blog/35_dekoracyjne-postarzanie-drewna.html

Tags:

Comments are currently closed.