Czym są banki energii dla fotowoltaiki i jakie mają zalety?
W dobie stale rosnących cen prądu ogromną popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają na samodzielne wytwarzanie energii z promieniowania słonecznego i tym samym znaczące ograniczenie kosztów. Chcąc zyskać jeszcze większe oszczędności i zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne, inwestorzy decydują się na banki energii – co to takiego i jakie są korzyści z ich zastosowania? Sprawdźmy!
Co to są banki energii?
Banki energii, nazywane również magazynami energii, to specjalne urządzenia podłączane do instalacji fotowoltaicznych, które umożliwiają gromadzenie i przechowywanie nadwyżek wytworzonej przez panele PV energii. Taki prąd można następnie wykorzystać w dowolnym momencie – np. wtedy, gdy fotowoltaika nie pracuje z pełną mocą albo gdy ma miejsce przerwa w dostawie energii.
Popularność banków energii rośnie z roku na rok, co wynika z jednej strony z chęci uniezależnienia się użytkowników od sieci energetycznej, a z drugiej z nowego systemu rozliczeń fotowoltaiki, czyli net-billingu. W porównaniu do obowiązującego jeszcze do niedawna systemu opustów, uniemożliwia on magazynowanie nadwyżek energii z fotowoltaiki w sieci, dlatego wielu inwestorów decyduje się na specjalny magazyn, który na to pozwala.
Czy banki energii są korzystne dla właścicieli fotowoltaiki?
Jak najbardziej! Banki energii zapewniają bardzo wiele korzyści, dzięki którym możliwe jest zarówno zwiększenie opłacalności fotowoltaiki, jak i zyskanie bezpieczeństwa energetycznego.
Do najważniejszych zalet montażu takich urządzeń zaliczamy:
- oszczędności – możliwość magazynowania nadwyżek energii i wykorzystywania ich w dowolnym momencie sprawia, że nie musisz kupować prądu z sieci, co pozwala zwiększyć opłacalność fotowoltaiki;
- zwiększenie autokonsumpcji – banki energii pozwalają wykorzystywać energię elektryczną z fotowoltaiki w sposób dużo bardziej efektywny, a także ograniczyć straty prądu do absolutnego minimum;
- brak przerw w dostawie – banki energii z funkcją zasilania awaryjnego zapewnią Ci bezpieczeństwo energetyczne i pozwolą uniknąć problemów wynikających np. z awarii sieci;
- zwiększenie wartości nieruchomości – dom z fotowoltaiką oraz zintegrowanym z nią magazynem energii jest droższy i szybciej znajdzie nabywcę, co może być niezwykle korzystne dla osób planujących sprzedaż nieruchomości w przyszłości.
Warto również dodać, że problemem nie musi być wysoka cena magazynu energii – dzięki obowiązującym w naszym kraju dofinansowaniem zmniejszysz koszty początkowe zakupu i montażu urządzenia nawet o kilkadziesiąt procent!
Chcesz zainwestować w wysokiej klasy magazyn energii? Odwiedź stronę internetową https://eclis.pl/pl/produkty/magazyny-energii, gdzie znajdziesz ofertę na najnowocześniejsze urządzenia tego typu. Co więcej, zyskasz możliwość skorzystania z usług specjalistów, oferujących kompleksowy i profesjonalny dobór banku energii, a także jego montaż oraz integrację z instalacją fotowoltaiczną.
Comments are currently closed.