Nowości na blogu

Posted wrzesień 17, 2022Comments are off | dom

Czym jest fotowoltaika off grid i czy warto w nią zainwestować?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem i coraz więcej osób oraz firm decyduje się skorzystać z potencjału, jaki dają. Jednak przed dokonaniem wyboru warto zdecydować, jaki rodzaj rozwiązania będzie dla Ciebie korzystniejszy. W tym miejscu sprawdzimy, czym jest fotowoltaika off grid i poznamy jej zalety oraz wady!

Czym jest fotowoltaika off grid?

Fotowoltaika off grid to instalacja pozwalająca na produkcję prądu z promieniowania słonecznego, która nie jest podłączona z zewnętrznymi sieciami energetycznymi. Oznacza to, że gospodarstwo domowe albo firma uniezależnia się od dostawców prądu, jednak inwestor musi wykorzystywać całą wyprodukowaną energię albo zdecydować się na magazyn energii, dzięki któremu możliwe będzie jej gromadzenie i stosowanie w późniejszym czasie.

Inwestując w fotowoltaikę off grid, nie masz możliwości sprzedawania nadmiaru wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej, co dla wielu może okazać się wadą. Jednak jest to jedyna problematyczna kwestia, która w obliczu ogromnej liczby zalet ma niewielkie znacznie.

Jakie zalety ma fotowoltaika off grid?

Okazuje się bowiem, że fotowoltaika off grid to znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób i firm, które chcą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców oraz rosnących cen prądu. Inwestor, decydując się na taką instalację, może produkować bardzo duże ilości prądu przy użyciu dopasowanych do swoich potrzeb paneli, a następnie wykorzystywać go w dowolny sposób. To nie tylko wygoda, ale również ogromne oszczędności.

To jednak nie wszystko. Do zalet fotowoltaiki off grid zaliczamy również:

  • możliwość wykorzystania całej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii;
  • brak jakiegokolwiek wpływu sieci energetycznej na pracę instalacji PV czy zasilanie budynku;
  • możliwość zyskania dostępu do energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie nie sięga sieć;
  • stabilne i niezmienne koszty, jakie generuje instalacja fotowoltaiczna;
  • ekologia, ponieważ panele fotowoltaiczne nie wydzielają niebezpiecznych substancji i tym samym nie szkodą człowiekowi lub środowisku naturalnemu.

Warto również dodać, że na instalacje off grid udzielane są różnego rodzaju dofinansowania. Dzięki nim zyskasz możliwość znacznego zmniejszenia kosztów inwestycji oraz uzyskania szybszego zwrotu z inwestycji. Dlatego warto przemyśleć wybór takiego rozwiązania – zarówno dla gospodarstwa domowego, jak i firmy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat fotowoltaiki off grid? Odwiedź stronę:

https://elektromasters.com.pl/off-grid/

Tags:

Comments are currently closed.