Nowości na blogu

Posted Marzec 31, 2018Comments are off | Uncategorized

Co charakteryzuje domy stodoły?

Budowa nowego domu to ogromna inwestycja. Każdy chce, aby jego dom był nie tylko estetyczny, ale również i funkcjonalny. Obecnie bardzo popularne stały się tak zwane domy stodoły, czego dowodem jest fakt, że projekt nowoczesnej stodoły z kosztorysem znajdziemy już w każdej firmie oferującej takie projekty. Mimo że ich nazwa nie napawa optymizmem, to okazuje się, że takie domy mogą nieść w sobie wiele korzyści. Co charakteryzuje takie budynki?

Wnętrze domu stodoły

Zacznijmy od tego, że takie domy są maksymalnie funkcjonalne oraz ekonomiczne. Na pewno cechą charakterystyczną jest tutaj przede wszystkim to, że w takich budynkach nie znajdziemy żadnego zbędnego pomieszczenia. Poza tym wielu na pewno zdziwi to, że w takich stodołach znajdzie się wiele szkła. To jednak cecha charakterystyczna. Zdarza się niemal zawsze, że południowa elewacja takich domów jest przeszklona. Jest to o tyle istotne, że dzięki tak dużej powierzchni szyb pomieszczenia są tu dogrzewane światłem słonecznym, co daje pozytywny efekt przede wszystkim zimą. Latem może być wręcz przeciwnie i mogłyby się one przegrzać, a więc warto zainwestować w jakieś zasłony czy rolety.

W północnej części najczęściej umieszcza się natomiast pomieszczenie gospodarcze, wejście i kuchnię. Sama powierzchnia oszkleń musi tu być natomiast względnie minimalna. Ich całkowite usunięcie oczywiście nie jest możliwe, ale nie można z nimi przesadzać.

Dekoracja elewacji

W związku z tym, że elewacje są tutaj mocno oszczędne, pamiętać trzeba o tym, że można je również dekorować oryginalnymi i naturalnymi materiałami. Do takich materiałów możemy zaliczyć między innymi kamień czy drewno. Dzięki temu elewacja nie tylko będzie elegancka, ale również doskonale wpiszę się w ekologiczny charakter takiego budynku.

Czy da się zaadaptować stodołę na dom?

Dom typu stodołą swoją nazwę nie wziął z niczego. Jak sama nazwa wskazuje jest to dom, który wyglądem przypomina właśnie stodołę. W związku z tym nie brakuje pytań, które dotyczą tego, czy zwykłą stodołę można przerobić na dom tego typu. Jaka jest odpowiedź? Niestety nie mamy tutaj pozytywnych wiadomości. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że najczęściej przerobienie zwykłej stodoły na dom będzie droższe od zbudowania go od nowa. Warto pamiętać bowiem o tym, że takie stodoły najczęściej są w mocno opłakanym stanie, co skutkuje tym, że niezbędne są poważne wzmocnienia. Lepiej jest więc taki budynek wznieść od nowa i mieć pewność, że taka konstrukcja będzie służyła nam i naszym bliskim przez kilkadziesiąt najbliższych lat, a nawet więcej.

 

Tags:

Comments are currently closed.