Nowości na blogu

Posted Listopad 21, 2018Comments are off | Uncategorized

Jak urządzić kuchnię w marokańskim stylu?

Interesuje cię marokańska kultura? Nic w tym dziwnego, bowiem mieni się ona wyrazistymi barwami i wzorami, a także wabi zapachami orientalnych przypraw. Zarówno jedne i drugie świetnie wypadają w kuchni i to niekoniecznie na Bliskim Wschodzie, czy w Północnej Afryce, ale również u nas – w Europie. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na urządzenie tej przestrzeni właśnie w takim stylu. Jak w łatwy sposób nadać jej egzotyczny charakter? Czy w tym celu wystarczą jedynie popularne ostatnio płytki marokańskie? Przekonajcie się sami.

 

Czemu właśnie Orient?

 

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom, a także krzywdzącym stereotypom, Orient inspiruje Europejczyków od stuleci. Jego wpływ widoczny jest w europejskiej architekturze (patrz – Hiszpania), muzyce (patrz – Bałkany), a ostatnio również w sztuce użytkowej i aranżacji wnętrz. (Przykładem może być tu oferta płytek cementowych do kuchni od firmy valentile.pl) Czemu zawdzięcza swoją popularność, która przenika już nawet do naszej codzienności? To przede wszystkim kwestia jego wyrazistego, egzotycznego dla nas charakteru, jaki natychmiast przyciąga wzrok, a także inne zmysły. Mogłoby się zdawać, że to co jest tak wyraziste, nie może harmonijnie funkcjonować z innymi stylami. Jest jednak wręcz przeciwnie! Styl marokański doskonale harmonizuje z wnętrzami nowoczesnych, europejskich mieszkań. Szczególnie często spotykamy go w ich kuchniach.

 

Płytki marokańskie dla stylu i ochrony

 

Jeśli marzy wam się kuchnia z pazurem to orientalny styl jest właśnie dla was. Jak wiadomo, kuchnia to niezwykle ważna przestrzeń w każdym domu. To w niej rozpoczynamy dzień od kubka aromatycznej kawy, spożywamy posiłki, spotykamy się z innymi domownikami. To tutaj przenoszą się zwykle wszystkie imprezy rozpoczęte w salonie. Kuchnia ma moc przyciągania i warto z niej skorzystać. Czemu miałaby nie być jeszcze bardziej pociągająca? Z pomocą lamp oraz płytek marokańskich jest to możliwe.

 

Tym co wyróżnia te płytki cementowe na tle innych jest przede wszystkim ich wygląd, a mianowicie pokrywające je, kolorowe wzory, z jednej strony niezwykle minimalistyczne, a z drugiej rozbuchane pod względem barw i odcieni. Drugą, niemniej ważną, zaletę stanowi ich wysoka wytrzymałość na wilgoć, oraz zabrudzenia, tak istotna w pomieszczeniach w rodzaju kuchni, czy łazienki. Kafelki marokańskie wykonywane są zwykle według tradycyjnej, ludowej receptury, co nie tylko gwarantuje ich unikalność, ale też wysoką jakość. Płytki są też zdecydowanie łatwiejsze do czyszczenia, niż inne rodzaje okładzin ściennych.

 

Kafelki i co jeszcze?

 

Aby wydobyć barwę oraz fakturę z naszych kafelków marokańskich, potrzebujemy dobrego oświetlenia. Warto by odpowiadało ono również stylowi całego wnętrza. Idealne w tym wypadku mogą się okazać orientalne lampy o charakterystycznych kształtach, wykonane najczęściej z miedzi oraz innych metali. Nie stanowią one tylko i wyłącznie ozdoby, ale funkcjonalny element oświetlenia.

Ach, i rzecz najistotniejsza – w naszej egzotycznej kuchni nie może zabraknąć orientalnych przypraw, takich jak kumin, kurkuma, czy szafran. Dopiero wtedy będziemy mogli ją w pełni smakować. 😉

Tags:

Comments are currently closed.