Nowości na blogu

dom ile przetrwa

Posted marzec 20, 2021Comments are off | Uncategorized

Keramzyt – zastosowanie

Keramzyt jest powszechnie używany w budownictwie, uzyskuje się go na podstawie naturalnej gliny. Materiał ten posiada również szerokie zastosowanie w dziedzinie, jaką jest ogrodnictwo. Wykorzystuje się go, jako forma podłoża, jest również uzupełnieniem gruntu stosowanym pod uprawę roślin. W trosce o znalezienie idealnego rozwiązania, dzięki któremu będzie możliwe zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu, każdy ogrodnik zarówno ten mały, jak i również ten większy, powinien poznać podstawowe właściwości keramzytu.

Keramzyt zmieszany z gruntem można stosować, jako uzupełnienie naturalnego podłoża. Można również stosować go w postaci warstw układanych naprzemiennie z glebą lub jednej warstwy ułożonej na jej powierzchni. Keramzyt firmy Leca ułożony pod warstwą gleby umożliwi jej spulchnienie, a co za tym idzie, korzystnie wpłynie na oddychanie i nawodnienie systemu korzeniowego roślin. Keramzyt może być także stosowany w celu zabezpieczenia korzeni przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci z gleby. Zmieszanie spoistej gleby z keramzytem umożliwia znacznie łatwiejszy wzrost roślin i rozrost korzeni.

Keramzyt jest także doskonałą alternatywą dla kory, która obsypywana jest glebą wokół drzew i krzewów. W korze mogą występować niektóre szkodniki, które w przyszłości mogą atakować rośliny. Dzięki zastosowaniu keramzytu wymieszanego z korą można będzie wyeliminować ten rodzaj problemu. Do kolejnych zalet keramzytu należy znacznie lepsze zatrzymanie wilgoci w podłożu.

Granulki keramzytowe, występujące w naturalnym brązowym kolorze, stosunkowo często stosuje się je w sytuacji, gdy ogrodnikom zależy nie tylko na funkcjonalności podłoża, ale i również na jego wkomponowaniu się w otoczenie i cały ogród. Ich ułożenie jest niezwykle proste i wymaga jedynie wykonania małego zagłębienie wokół danej rośliny lub zastosowania palisadek w celu zabezpieczenia przed ewentualnym wypłukiwaniem. Możliwe jest również używanie keramzytu do upraw doniczkowych – w tym przypadku warstwy keramzytu spełniają podobne funkcje, jak w momencie umieszczenia ich bezpośrednio w glebie. Istnieje również możliwość hodowania roślin w samym granulacie, jednak niezbędne będzie dodatkowe nawożenie takiego podłoża.

Keramzyt doskonale sprawdza się także w roli swego rodzaju podbudowy, stosowanej pod ścieżki ogrodowe. Jego właściwości drenujące, umożliwiają eliminację podmoknięć. Kruszywo keramzytowe jest jednym z materiałów, które są obojętne pod względem chemicznym, przez co nie wywiera on negatywnego wpływu na glebę.

 

 

 

Tags:

Comments are currently closed.