Nowości na blogu

Posted styczeń 29, 2019Comments are off | Uncategorized

Wentylacja garażu i domu – podstawy

Wentylacja to bardzo ważny element funkcjonowania domu, który na co dzień może nie jest jakoś bardzo widoczny i odczuwalny, co nie znaczy, że powinien być pomijany. Przede wszystkim dlatego że dobry system wentylacyjny zapewnia odpowiednie warunki do życia w mieszkaniu czy domu. Dlatego tak ważne jest, by przy budowie nowego domu zastanowić się nad montażem jednego z dwóch systemów: wentylacji mechanicznej lub wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Co więcej, niekiedy dom wyposażony jest w garaż, który jest zintegrowany lub wolnostojący. Takie pomieszczenie także wymaga dobrego wentylowania – tak by nie truły nas niepotrzebnie spaliny.

Wentylacja garażu – grawitacyjna czy mechaniczna?

 

Wentylacja garażu (grawitacyjna) jest niczym innym jak najbardziej powszechną formą wentylowania budynków na całym świecie. Wykorzystuje fakt, że ogrzane powietrze unosi się do góry. Dzięki przewodom wentylacyjnym odpowiednio ułożonym w domu daje dobre efekty – co prawda tylko w półroczu zimnym. Na wiosnę i w lecie niestety nie jest to skuteczna, z uwagi na małą różnicę między temperaturę wewnętrzną a zewnętrzną. Prawo mówi jasno o tym, że garaże należy wentylować. Chodzi konkretnie o rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).

 

Sposób na nadmiar wilgoci

 

Drugim sposobem jest wentylacja mechaniczna, której wybór nie zawsze jest trafny (z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne. Determinuje to m.in. ogrzewanie, połączenie z domem czy metraż pomieszczenia garażowego. Podstawową sprawą w przypadku garażu jest wykonanie otworu nawiewnego i wywiewnego (i zamontowanie w nich kratek). Nawiew odbywa się w niższym otworze, a przez wyżej umieszczony (przy suficie) wychodzi zużyte, zanieczyszczone powietrze. Taki system sprawdzi się w każdym garażu wolnostojącym, nieogrzewanym. Garaż ogrzewany to już bardziej skomplikowana operacja. Ogrzewanie zawsze przynosi problem związany z wilgocią, której nadmiar odprowadza skuteczne system nawiewno-wywiewny. Wystarczy zamontować na otworach wentylatory, które będą automatycznie się włączyły przy wejściu do garażu. W ten sposób w bardzo łatwy sposób mamy pewność, że nie ma nadmiaru wilgoci, a powietrze jest świeże i czyste.

 

Garaż w bryle domu

Bywa także tak, że garaż znajduje się w bryle domu i nawet z pomocą auomatycznych nawiewów zanieczyszczone powietrze dostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. W takim wypadku nie można tego po prostu zignorować. Wentylacja garażu jest osobnym, małym systemem, który nie jest połączony z przewodami pozostałej części domu. Wystarczy zamontować podwójne drzwi, inaczej zwane śluzą. Wtedy nie powinno być problemu (pod warunkiem, że śluza jest dobrze wyizolowana i szczelna).

Tags:

Comments are currently closed.